Personal

Filtrera
Förbundsledning
Verksamhetsstöd
Förebyggande
Utbildning
Räddningstjänst
Säkerhet
Trygghetscenter

Förbundsledning

Nils Weslien
Förbundsdirektör/räddningschef
054-540 28 32
nils.weslien@karlstad.se

Verksamhetsstöd

Växel
Växel
054-540 28 80
raddningstjansten@karlstad.se
Erik Ramsell
Administrativ chef
054-540 28 68
erik.ramsell@karlstad.se
Marina Arvidsson
Direktionssekreterare/handläggare
054-540 52 11
marina.arvidsson@karlstad.se
Birgitta Johansson
Kommunikatör
054-540 28 10
birgitta.johansson@karlstad.se
Johan Karlsson
Ekonom
054-540 86 53
johan.karlsson4@karlstad.se
Jennie Zetterlund (tjänstledig)
Direktionssekreterare/handläggare
054-540 28 69
jennie.zetterlund@karlstad.se

Förebyggande

Ola Åkesson
Avdelningschef
054-540 28 20
ola.akesson@karlstad.se
Glenn Appel
Brandingenjör
054-540 28 13
glenn.appel@karlstad.se
Jon Bergkvist
Brandinspektör
054-540 18 65
jon.bergkvist@karlstad.se
Björn Johansson
Brandingenjör
054-540 28 61
bjorn.johansson2@karlstad.se
Magnus Lundqvist
Brandingenjör
054-540 28 19
magnus.lundqvist@karlstad.se

Utbildning

Roger Hesselius
Avdelningschef och instruktör
054-540 28 51
roger.hesselius@karlstad.se
Morgan Michel
Instruktör 50 %
054-540 28 50
morgan.michel@karlstad.se
Monika Nyqvist
Instruktör
054-540 13 80
monika.nyqvist@karlstad.se
Lennart Thorin
Instruktör
054-540 18 57
lennart.thorin@karlstad.se

Räddningstjänst

Anders Markus
Avdelningschef
054-540 28 23
anders.markus@karlstad.se
Jonas Ericson
Stationschef Karlstad
054-540 28 96
jonas.ericson@karlstad.se
Mats-Ove Norrman
Koordinator RIB
054-540 28 62
mats-ove.norrman@karlstad.se
Stephan Swartz
Övningsansvarig
054-540 28 22
stephan.swartz@karlstad.se
Tony Falk
Styrkeledare grupp 5
054-540 28 11
tony.falk@karlstad.se
Johan Grundström
Fastighetsansvarig
054-540 28 09
johan.grundstrom@karlstad.se
Peter Olsson
Verkstadsförman
054-540 28 55
peter.olsson2@karlstad.se
Kristoffer Staaf
Ansvarig automatiska brandlarm
054-540 28 38
kristoffer.staaf@karlstad.se
Mattias Arvidsson
Insatsledare
054-540 28 94
mattias.arvidsson@karlstad.se
Claes Hagenmarck
Insatsledare
054-540 28 14
claes.hagenmarck@karlstad.se
Thomas Hörnström
Insatsledare
054-540 28 36
thomas.hornstrom@karlstad.se
Jan Thor
Insatsledare
054-540 28 70
jan.thor@karlstad.se

Säkerhet

Maria West
Avdelningschef
054-540 28 02
maria.west@karlstad.se
Filippa Börjeson
Säkerhetskoordinator krisberedskap
054-540 17 18
filippa.borjeson@karlstad.se
Sofia Falkmar
Säkerhetskoordinator krisberedskap
054-540 28 67
sofia.falkmar@karlstad.se
Jonas Gerborn
Säkerhetskoordinator krisberedskap
054-540 28 92
jonas.gerborn@karlstad.se
Erik Johansson
Säkerhetskoordinator trygghet och brottsförebyggande
054-540 28 35
erik.johansson2@karlstad.se
Malin Larsson
Säkerhetskoordinator krisberedskap
054-540 28 15
malin.larsson2@karlstad.se
Morgan Michel
Säkerhetskoordinator SBA
054-540 28 50
morgan.michel@karlstad.se
Robin Olsson
Säkerhetskoordinator försäkringsfrågor
054-540 45 35
robin.olsson@karlstad.se
Patrik Persson
Säkerhetskoordinator intern säkerhet
054-540 28 21
patrik.persson@karlstad.se
Rebecca Strandberg
Säkerhetskoordinator intern säkerhet
054-540 28 04
rebecca.strandberg@karlstad.se
Per Wallgren
Säkerhetskoordinator skol- och ungdomsfrågor
054-540 28 12
per.wallgren@karlstad.se
Elin Wolf
Säkerhetskoordinator krisberedskap
054-540 28 17
elin.wolf@karlstad.se

Trygghetscenter

Trygghetscenter
Reception
054-540 10 80
trygghetscenter@karlstad.se